Заняття-тренінг на тему
«Українське декоративно-прикладне мистецтво»
17 травня 2018 року на кафедрі товарознавства, маркетингу та комерційної логістики для студентів 3-го курсу денної форми навчання напряму підготовки «Товарознавство та експертиза в митній справі» під керівництвом старшого викладача Гончарової Олександри Миколаївни відбулось практичне заняття-тренінг з дисципліни «Товарознавство. Культурні цінності» на тему «Українське декоративно-прикладне мистецтво» на базі Чернівецького художнього музею. У проведенні практичного заняття-тренінгу разом з викладачем взяла участь завідуюча відділом науково-освітньої роботи Чернівецького художнього музею Курущак Лариса Миколаївна.
На початку проведення практичного заняття викладач ознайомила студентів з поняттям традиційних ремесел та промислів українців: вишивкою, ткацтвом, килимарством, гончарством, художнім гутним склом, декоративним розписом, художньою обробкою дерева, меблярством, плетінням з рослинних матеріалів, ковальством, художньою обробкою каменю, кістки та рогу, плетінням з бісеру, писанкарством.
Під час викладення теоретичного матеріалу використовувались мультимедійні засоби, студентам були продемонстровані характерні особливості різних видів декоративно-прикладного мистецтва, техніки виготовлення, технічні засоби і прийоми художньої обробки різних матеріалів. Також студенти були ознайомлені з класифікацією та характеристикою асортименту товарів декоративного мистецтва та сувенірів.
Студенти активно брали участь в обговоренні теоретичного матеріалу та його візуального супроводження. Були заслухані доповіді та презентації студентів Вербицької Марії-Любомири, Матвіїва Богдана, Пропадистого Дмитра та Шибенюка Павла на теми українського гончарства, художнього скла, художньої обробки деревини та писанкарства.
Практичне заняття було приурочено до відкриття мистецького проекту «Буковинська сорочка» – унікальної експозиції стародавніх сорочок з фондів трьох чернівецьких музеїв: краєзнавчого, художнього та архітектури і побуту. Студентам було цікаво познайомитись та поспілкуватись з організатором цієї виставки – Кучерявою Одаркою Іллівною, яка розповіла багато цікавого про автентичну буковинську вишивку.
Змістовну екскурсію по музейних залах для студентів провела науковий співробітник музею Курущак Л.М., яка в ході практичного заняття ознайомила студентів з експонатами декоративно-ужиткового мистецтва Буковини, які є в експозиції музею. Особливу увагу було приділено народному одягу нашого краю, способам його прикрашання, вишивці нитками та бісером, особливостям орнаментів вишивки в кожному районі.
Ознайомились студенти і з історією виникнення писанкарства, особливостями орнаментального та кольорового розпису писанок, традиціями розпису у різних районах України, значеннями окремих елементів на писанках і прийомами їхнього виконання, інструментами та матеріалами для писанкарства. Дуже цікавим було ознайомлення з колекцією писанок Художнього музею, яка налічує понад тисячу експонатів.
Щиро дякуємо керівництву та працівникам Чернівецького художнього музею за можливість проведення змістовного та цікавого практичного заняття, який дозволив наглядно ознайомити студентів з характерними особливостями різних видів декоративно-прикладного мистецтва, визначив важливість знань мистецтвознавства в подальшій діяльності в митних органах України з ціллю збереження її культурної спадщини.