Круглий стіл на тему:
«Посилення ролі Єврорегіону «Верхній Прут»
в конвергенції прикордонних територій»
22 вересня 2000 року у місті Ботошани (Румунія) була підписана угода про утворення Єврорегіону «Верхній Прут». До складу Єврорегіону увійшли Чернівецька область України, Бєльцький і Єдинецький райони Молдови, а також Ботошанський і Сучавський повіти Румунії. В подальшому, у зв’язку з територіально-адміністративними змінами в Молдові, членами Єврорегіону стали ще ряд районів Молдови, а також Івано-Франківська область. Згідно із статутом Єврорегіону керівництво Радою Єврорегіону здійснюється почергово представниками країн, що входять у Єврорегіон.
В травні 2019 р. керівництво Єврорегіоном переходить від Чернівецької обласної державної адміністрації (ЧОДА) до Ботошанського повіту. У зв’язку з цим ЧОДА, повітовою радою Сучавського повіту, ЧТЕІ КНТЕУ та Сучавським університетом ім. Штефана чел Маре прийняте рішення про проведення круглого столу в Чернівцях та Сучаві. Метою круглого столу була наукова дискусія з проблем розвитку Єрорегіону «Верхній Прут» та підготовка актуальних пропозицій на засідання Ради Єврорегіону в Ботошанському повіті в контексті конвергенції прикордонних регіонів та прискорення євроінтеграційних процесів.
17 квітня 2019 р. такий круглий стіл, організований ЧТЕІ разом з ЧОДА, пройшов у залі засідань ЧНУ на вул.Банковій,1.
У круглому столі взяли участь представники ЧОДА, Чернівецької міської ради, підприємницьких структур міста, громадських організацій, провідні фахівці ЧТЕІ КНТЕУ.
З привітальним словом до учасників круглого столу звернувся заступник голови ЧОДА Гостюк Василь Іванович.
Модератором виступив д.е.н, проф.Кифяк Василь Федорович – заступник директора Чернівецького торговельно-економічного інституту КНТЕУ, член робочої комісії Єврорегіону «Верхній Прут» з економіки, інфраструктури та туризму, який представив доповідь на тему «Єврорегіон «Верхній Прут»: реалії та перспективи».
З доповіддю «Сталий соціально-економічний просторовий розвиток у транскордонних басейнах Прута, Сірета і Дністра у контексті європейської та євроатлантичної інтеграції України і Молдови» також виступив к.т.н. Бройде Зіновій Самуїлович – радник голови облдержадміністрації, голова робочої комісії з питань екологічної безпеки, охорони довкілля, сталого розвитку регіону та діяльності ЕкоЄвроРегіону.
Співдоповідь про діяльність Євроегіонів в Європі представила старший викладач ЧТЕІ Короп Богдана Миколаївна.
У доповідях та виступах членів круглого столу були внесені наступні пропозиції для обговорення в Сучаві та винесення на засідання в Ботошанах.
Бройде З.С. – обговорити створення залізничної транспортної мережі для зв’язку північ-південь (Румунія)-(Словаччина), можливість визначення пріоритетних напрямків фінансування з фондів Євросоюзу.
Короп Б.М. – для ефективної координації роботи єврорегіону "Верхній Прут" доцільним є підвищення уваги до транскордонної статистики і розробка спільної транскордонної статистичної платформи для транскордонного регіону з метою аналізу соціально-економічних процесів, що відбуваються в єврорегіоні. Особливу увагу слід приділити також визначенню спільних пріоритетів розвитку українсько-молдавсько-румунського транскордонного регіону шляхом розробки спільної стратегії його розвитку.
Гакман С.М. (заступник директора Чернівецького центру перепідготовки та підвищення кваліфікації працівників органів влади, віце-президент БФ «Суспільні ресурси та ініціативи», к.і.н., доцент) – зменшити кількість територіальних одиниць Єврорегіону, зокрема за рахунок Івано-Франківської області, ввести до складу робочих комісій представників громадських організацій та науковців, створити Асоціацію Єврорегону з правом юридичної особи.
Євдокименко В.К. (д.е.н., професор Буковинського університету) – включити в число пріоритетів інтелектуальні та інноваційні теми, розробку ідентифікаційної карти Єврорегіону, розробку реєстрів діючих заходів конвергенційного характеру, розробку системи показників для порівняння ефективності співпраці.
Гищук Р.М. (доцент ЧТЕІ КНТЕУ) – створити логістику пасажирських перевезень та кластери з реабілітації та лікування.
Козак О.О. (директор ТДВ «Чернівецький хімічний завод») – завершити створення нормативно-технічної документації для випуску конкурентоздатної продукції.
Ляхович В.М. (президент Чернівецької торгово-промислової палати) – на засіданнях ради створити секції, в яких би працювали підприємці, активізувати рекламу Єврорегіону «Верхній Прут», показувати досягнення та помилки.
Скрипник В.В. (голова спілки регіональних туристичних організацій «Гостинна Буковина») – включення в робочі групи фахівців туристичної інфраструктури для розвитку туристичних кластерів та статистики.
Учасники круглого столу обговорили запропоновані пропозиції та погодилися винести їх на засідання круглого столу в Сучаві.