Чернівецький торговельно-економічний інститут Державного торговельно-економічного університету

Сертифікована система управління якістю ДСТУ ISO 9001:2015

Лабораторія нейродосліджень та інформаційної безпеки






В сучасному світі важко собі уявити компанію, організацію чи владну структуру яка не докладала б зусиль для захисту власних економічних інтересів. Наразі економічна ефективність і безпека напряму залежать від інформаційної захищеності та безпечності цифрового/інформаційного середовища компанії. Надійність зберігання баз даних, захист від витоку інформації, формування безпечного корпоративного середовища - без цих базових принципів ефективна робота неможлива, а швидка реакція на такі загрози є запорукою безпеки не тільки бізнесу, але й владних структур!




За останні роки саме популяризація психофізіологічних досліджень за допомогою поліграфа значно спростила контроль та попередження безпекових процесів в організаціях, на підприємствах критичної інфраструктури, пришвидшила та підвищила ефективність пошуку прихованої інформації у військових та правоохоронних органах, органах суду.

Від так, цілком логічно, що послугами поліграфа користуються на постійній основі представники таких структур як: розвідувальні органи України, Державне бюро розслідувань (ДБР), Бюро економічної безпеки України (БЕБ), Офіс генерального прокурора, Державна податкова служба, Управлінні державної охорони України, Міністерство оборони України, Міністерство внутрішніх справ, Служба безпеки України тощо.

Звичайно, використання поліграфа в мирний час обґрунтовувалось здебільшого потребою швидкого встановлення причетності, або непричетності підозрюваних до протиправних дій та злочинів (вбивств, крадіжок, розбоїв, шахрайських дій тощо), в той же час, сучасні військові реалії формують переважно запити на виявлення осіб, що працюють всупереч державним інтересам України, виявлення агентурного сектору країни – агресора, осіб які займаються колабораційною діяльністю.

Все частіше поліграф починають використовувати у владних структурах. Прикладом практичної реалізації такого підходу є започаткування поліграфологічних досліджень під час відбору на роботу до органів міської влади на Хмельниччині та Рівненщині, а також Обласних військових адміністраціях Запорізької, Херсонської та ін. областей.

Така практика першочергово реалізовується в рамках програм по мінімізації корупційних ризиків для чиновників, посади яких пов’язані з процедурами розподілу матеріально-технічних чи інформаційних ресурсів, а також для формування ефективного кадрового забезпечення об’єктів критичної інфраструктури регіонів.

Кадрові скринінги є основним і наймасовішим видом поліграфних досліджень, що проводяться в Україні. Даний вид тестування вважається одним з найпростіших, оскільки може обмежитись невеликим часовим та людським ресурсом.

Дослідження при прийомі на роботу дозволяє виявити кандидатів із наявністю соціальних ризиків (зловживання алкоголем, наркотиками, азартними іграми, наявність боргів тощо), або тих які мають небажані зв’язки чи кримінальне минуле.

Дослідження діючого персоналу переважно орієнтована на виявлення прихованих схем, фінансових (чи інших) махінацій, розголошення конфіденційної службової інформації, халатність та ін.

Така перевірка суттєво знижує втрати компанії на навчання «тимчасового» персоналу, витрати від шахрайських «схем», дозволяє дізнатися про слабкі місця у бізнесі та усунути їх.

Поліграф допомагає розкривати службові злочини у 98% випадків, а профілактичні перевірки скорочують протиправні ризики з боку співробітників до мінімуму!

Використання поліграфа для службових розслідувань проводяться у випадку службових зловживань співробітниками комерційних або державних організацій з метою виявлення причетності особи до інциденту, або отримання інформації щодо причетності/не причетності особи до скоєння протиправних дій.



Зважаючи на актуальність даного напрямку досліджень в ЧТЕІ ДТЕУ запроваджено новітню освітньо-професійну програму «Економіка та безпека інформації». З метою підвищення якості підготовки здобувачів вищої освіти на засадах збалансованого поєднання практичного та академічного навчання, задоволення суспільного запиту на психологічні послуги в умовах воєнного стану і поствоєнний період, впровадження новітніх методів наукових досліджень із використанням психодіагностичних апаратурних комплексів, в рамках реалізації програми відкрито унікальну для Західного регіону лабораторію «Нейродосліджень та інформаційної безпеки», яка повністю обладнана сучасним поліграфом RUBICON, нейрогаджетами та кріслом для проведення досліджень із застосуванням поліграфа «POLYGRAPH-SYSTEM».




Дане обладнання відповідає ДСТУ 8692:2016, а все гарантійне і післягарантійне обслуговування відбувається на території України. Фахівці, які забезпечуватимуть проведення досліджень:

  • мають ступені кандидатів наук та вищу психологічну освіту;

  • являються членами найбільшої в Європі Асоціації поліграфологів ВАП
    ( https://polygraph.ua/chlenstvo-vap/);

  • включені до всеукраїнського реєстру поліграфологів ВАП:
    ( https://polygraph.ua/yedinij-reyestr-poligrafologiv-ukrayini/);

  • використовують лише сертифіковане обладнання та програмне забезпечення виключно українського виробника;

  • мають офіційні документи про освіту поліграфолога;

  • систематично проходять підвищення кваліфікації за даним напрямом.

Лабораторія нейродосліджень та інформаційної безпеки